İtfaiye belediye bünyesinde faaliyet gösteren, bir şehrin en önemli yangın söndürme birimidir. Bu birimin büyükşehir belediyesinde idari amiri; daire başkanı, diğer belediyelerde ise şube müdürleridir. Ama bu idari amirler yetki ve sorumlulukları bakımından belediye başkanlarına karşı sorumludurlar. Yani emir ve yetkileri belediye başkanı verir.

Yalnızca doğal afetler, özel olaylar ve bir yangın sırasında görev aldına inandığımız belediye personeli, esasında toplum içinde oldukça önemli bir görevi yerine getirmekte ve canı pahasına bu görevi üstlenmektedir. Her daim hazır olmak durumunda olan, bir yangın ya da benzeri olaylar sırasında hızlı ve etkili şekilde planlama yaparak itfaiye personelinin, ikinci bir şansı bulunmamaktadır.

Gölpazarı Belediyesi olarak itfaiyenin ilçemiz açısından önemini biliyoruz. Bu nedenle eskimiş itfaiye binamızı ve ek binalarını yıkarak Orta Mahalle, Veli Küçük Caddesi üzerinde olaylara müdahaleyi konum ve stratejik açıdan en kestirme yoldan sağlayacak 1100 m2 lik alan üzerine yeni itfaiye binası ve araç parkı inşaa ettik.

İtfaiye binamızı inşaa ederken müfredata uygun eğitim almış fakat eğitimlerin devamı niteliğinde tatbikat ve uygulamalara devam eden itfaiye personelimizin alanı olabildiğince verimli kullanmasını esas aldık. Bu husus itfaiye araçlarının bakım ve manevraları içinde temel noktadır.

İtfaiye vardiya usulüne göre hizmet vermekte olup; çalışanlar her an göreve hazır bekletilir. Ayrıca itfaiyelerde mesai sistemi de uygulanmaktadır. Çalışan personelin uykusunu alması ve olaylara müdahale ederken zinde olmaları için yatakhane de inşaa ettik.

Yangın söndürme aracımızı ve müdahale esnasında kullanılan gerekli ekipmanları yeniledik. İtfaiyemiz dahilinde özellikle yangın söndürmede kullanılacak gerekli bütün malzemeler her an hazır ve kullanabilir vaziyettedir. İtfaiyecilerimizin gelişimini sağlayan araç ve gereç, itfaiye bünyesinde bulunmakta ve bu malzemeler çalışanlar tarafından sürekli kullanılmaktadır.

İtfaiye birimimiz öğrencilerimizi bilgilendiriyor!

İlçe okullarında idari personel, ittaiye birimimiz ile koordineli olarak çalışarak, öğrencilerimize, olası bir tehlike durumunda ne yapıp yapılmaması gerektiğini öğretiyor. Düzenlenen tatbikatlara itfaiye ekiplerimiz araçlarımızla katılıyor ve öğrencilerimize gerekli eğitimi uygulamalı olarak öğretiyor. Veliler tarafından takdir edilen uygulama her eğitim ve öğretim yılı devam edecektir.