Gölpazarı bulunduğu konum itibari ve coğrafi şartlarının elverişliliği ile tarım bakımından oldukça gelişmiş, modern tarım imkanlarına sahip bir ilçedir. İlçe de kiraz, vişne yetiştiriciliği başta olmak üzere, şeftali, elma, erik, kavun, karpuz, armut, ayva üreticiliği de yapılmaktadır.
Meyveler çabuk bozulabileceğinden dolayı çiftçiler ürünlerini hızlıca elden çıkartmak için çaba gösterirler. Bunun içinde yerleşim yerlerinde ki hal binaları alım-satım işlerinin organize bir biçimde görüldüğü yer olarak büyük bir öneme sahiptir.
Hal binaları çiftçi ve toptancıları buluşturan, çiftçilerin ürünlerinin düzgün istiflenmiş ve gerektiğinde soğuk hava depolarında tutabilecek kadar modern biçimde kurulan, elektronik tartılar ve araç kantarı bulunduran binalardır.

İlçemizdeki hal binası, duvarlarının sıvası bile dökülmüş temel ihtiyaçları yerine getiremeyecek kadar eskimiş vasat bir haldeydi. Belediye olarak gerekli plan ve projenin hazırlanış aşamasından sonra eski hal binasını kontrollü bir şekilde yıkarak yerine oldukça modern ve geniş bir hal binası inşaa ettik.

İşin sadece hal binası inşaa etmekten ibaret olmadığı bildiğimiz için, hal binası meydanını yenileyip; meydana  80 tonluk TIR kantarı ve çifçilerin işlemlerini beklerlerken yorgunluk gidermeleri için park oluşturduk.

Yeni hal binamız bu yıl itibari ile faaliyette olup, hal içerisine meyvelerin uzun süre tazeliğini bozmadan korunmalarını sağlamak için soğuk hava deposu kurulması planlanmaktadır.