İlçemiz içme suyu şebekesini yenileyerek sizlere gönül rahatlığı ile içebileceğiniz suyu müjdeledikten ve kanalizasyon sistemini değiştirme işlemini tamamladıktan sonra üst yapı çalışmalarımız başladı.

Hatırlayalım;

2018 YILINDA İÇME SUYU ŞEBEKESİNİ YENİLEDİK!

Belediyecilikte ‘vaat’ olarak kalan sonradan üzeri örtülen ‘içme suyu şebekesi yenileme’ belediyeler için oldukça meşakkatli ve maliyetli bir iştir. Bir çok belediye vatandaşa eskimiş bir şebekeden (özellikle asbestli ve PİK borulardan) aktarılan içme suyunun çeşitli hastalığın direkt kaynağı olduğunu bildiği halde yenileme işlemlerinin süreci uzun sürdüğü ve bu süreç içerisinde;

-yol ve kaldırımların gerektiğinde bozulup, ulaşımın zorlaşacağı

-görüntü ve ses kirliliğine neden olacağı,

-ortaya çıkan bu vb. durumlardan bazı vatandaşların rahatsız olacağı

Gibi nedenlerle bu işi ya erteler ya da bu sürece hiç girmez. Belediyeniz olarak ‘sağlığınız için sudan sebeplere takılmıyoruz’ diyerek Sağlık Bakanlığı tarafından kanserojen madde içerdiği gerekçesi ile yasaklanan ve ilçemizin su tesisatının %60’ını oluşturan aspestli ve PİK boruları, çok çeşitli ürünlerde kullanılan bir termoplastik olan polietilen borular ile değiştirdik.

KANALİZASYON TESİSATINI YENİLEDİK

Gölpazarı Belediyesi olarak ilçemizin kanalizasyon sistemini yenilemek adına 2016'nın Ocak ayında işe başladık. 55.000 m. (55 km.) eski kanalizasyon sistemini yeni beton borular ile değiştirdik.

Kanalizasyon sistemimiz yıllar içerisinde o günün şartlarında parça parça imal edildiği fakat ömrünü tamamladığı, yıpranma ve aşınma ile büyük oranda hasar gördüğü için sürekli hanelerden tıkanma ve taşma şikayeti alıyordu. Ekiplerimiz günde en az 4 arızaya müdahale etmeye çalışsada sorunlar aşılamaz hale geldiği ve yine yeraltında ciddi sızmalar (eski su şebekesine karıştığı) olduğu tespit edildiği için kanalizasyon tesisatı yenileme işlemi sağlıklı bir ilçe için kaçınılmazdı.

DİĞER BELEDİYELERE ÖRNEK OLDUK

Eskimiş, yıpranmış, süresini doldurmuş şebeke ve tesisatlar şehirde yaşayan insanların sağlığını direkt olarak etkilemektedir. Ve bu sistemlerin yenileri ile değiştirilmesinden başka hiçbir çözüm bulunmamaktadır.

Nitekim; şehirlerde içme suyu şebekesi ve kanalizyon tesisatını yenileme gibi alt yapı işlemleri hem süreç olarak uzun hem de maddi açıdan külfetli işlerdir. Özellikle şehrin can damarları olan yol ve kadırımları deforme etmesi kaçınılmazdır. Bir de bazı etik olmayan belediyelerde şöyle bir zihniyet algısı oluşmuştur: “Şehir sakinlerinden arka planda dönen işlerin ehemmiyetini bilmeden ‘belediye yolları kazdı, yapmadı’ diyen olacaktır. Bu nedenle alt yapı yerine iki-üç park inşaa ederiz daha iyi”

SAĞLIĞINIZ BİZİM İÇİN PARK İNŞAA ETMEKTEN DAHA ÖNEMLİ!

Belediyeniz olarak ‘hiçbir şey sağlığınızdan daha önemlidir’ düşüncesi ile başladığımız alt yapı çalışmalarını plan ve projelerimize uygun olarak tamamladık.

ÜST YAPI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Eskimiş, deforme olmuş yol ve kaldırımlar ekiplerimizce yenileniyor; Temizlik ve doldurma işlemlerinin ardından gerekli görülen yerlere asfaltmala işlemi gerekli görülen yerlere ise taş döşeme işlemi uygulanıyor. Yaya kaldırımları genişleterek tekrar hizmetinize sunuluyor.