İnsanoğlu için kainatın kanunlarından biri de her canlının kendi şartları dahilinde soyunu devam ettirebilmesidir. Bu sistem içinde yer alan canlılar hayata geldikleri zaman genelde güçsüz ve korunmaya muhtaçtırlar. Sonra gelişir, olgunlaşır, güçlenir ve nihayet yaşlanırlar.

Türkiye İstatistik Kurumu 2017 yılına ilişkin "İstatistiklerle Yaşlılar" çalışmasının sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, 2013 yılında 5 milyon 891 bin 694 kişi olan yaşlı nüfus, son 5 yılda yüzde 17 artış göstererek geçen yıl 6 milyon 895 bin 385 kişi oldu. Yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı 2013 yılında yüzde 7,7 iken, geçen yıl yüzde 8,5'e yükseldi. Yaşlı nüfusun yüzde 44'ünü erkek, yüzde 56'sını kadın nüfus oluşturdu.

Yaşlı bağımlılık oranı yüzde 12,6

Çalışma çağındaki yüz kişiye düşen yaşlı sayısını ifade eden yaşlı bağımlılık oranı, 2013 yılında yüzde 11,3 iken, geçen yıl yüzde 12,6'ya yükseldi.

Nüfus projeksiyonlarına göre, yaşlı bağımlılık oranının 2023'te yüzde 15,2, 2030'da yüzde 19,6, 2040'ta yüzde 25,3, 2060'ta yüzde 37,5 ve 2080'de yüzde 43,6 olacağı tahmin edildi.

İlçemizde artan yaşlı bağımlılık oranı ve bu oranın gelecek yıllarda ki artışını dikkate alarak Sosyal Sorumluluk Projelerimiz kapsamında ‘’Yalnız Değilsiniz’’ diyerek 2018'in Mayıs ayından beri 75 yaşlı vatandaşımıza ziyarette bulunduk .

Sosyal Destek Hizmetleri-Halkla İlişkiler birimlerimizce özellikle akrabaları şehir dışında yaşayan, ilçede yalnız olarak ikamet eden yaşlılarımıza düzenli olarak kontrol amaçlı ziyaret düzenlieniyor. Yaşlılarımızın sağlık durumları kontrol edilip kayıt altına alınıyor, müdahala gereken durumlar ekiplerimizce gideriliyor, aksi durumlarda hazırda bekleyen ambulansımız ile hastaneye götürülüyor.  Ziyaret ettiğimiz yaşlıların son durumları ile ilgili bilgiler şehir dışındaki akrabalarına telefon aracılığı ile aktarılıyor.

Çoğu belediyenin görmezden geldiği yaşlılar ve ağır hastalar için belediyemizin ambulansı hazırda bekliyor.

Belediyemiz tarafından temin edilen tam teçhizatlı ambulansımız herhangi bir ihbar üzerine gereken yardım ve lojistik işlemi sağlamak için, profesyonel ekibi ile hazır bekliyor. Beyan üzerine Türkiye’nin birçok yerine hasta hemşehrilerimizden sevki olanı götürdük ve getirdik.

Hizmetlerimiz bu kadarlada bitmiyor!

Belediye olarak 2010 yılından beri sağlık ekipmanları dağıtmaya başladık. Tekerlekli sandalye, oksijen tüpü de dahil olmak üzere bir çok sağlık ekipmanı maddi durumu iyi olmayan vatandaşlarımıza ekiplerimizce dağıtıldı.

‘’Yalnız Değilsiniz'' projesi kapsamında yaşlılarımıza ziyaret devam edecek, şehir dışındaki akrabalarına durumları aktarılacaktır.